Metropolia Niemiec to miasto o bardzo urozmaiconej oraz krwawej historii. Wydarzenia II wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń w obrębie stolicy, potem przez dekady Berlin rozdzielony był murem na 2 części. Obecnie miasto to tętni życiem i jest podziwiane przez licznych podróżnych. Warto poznać mniej popularną część metropolii, aby ujrzeć to miejsce z trochę innej strony.

Osoby pragnące poznać berlińską alternatywę artystycznej bohemy, koniecznie powinni odwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę miasta. Z budowlanego punktu widzenia, obszar ten nie może się szczycić klasycznymi zabytkami, jednak na pewno panorama jest interesująca. Spotkamy tam zniszczone, stare kamienice obok późniejszych, szarych budynków, wszystkie pokryte kolorowymi malunkami. Kreutzber znany jest z wolnego ducha a także tolerancji. Mieszka tam mnóstwo ludzi z całego świata, rasizm nie będzie akceptowany, na zewnątrz zauważamy osoby o różnym kolorze skóry, oni żyją w pokoju ze sobą. Spotkamy tam pełno artystycznych pubów, księgarni ciekawymi egzemplarzami, sklepów muzycznych. Miejsce to jest również rekomendowane wegetarianom, na każdym przystanku znajdziemy restaurację, w której ofercie nie powinniśmy szukać mięsa.

Warto także udać się na wycieczkę tropem zniszczonego muru berlińskiego. W centrum stolicy co prawda są zachowane jego reprezentacyjne części, jednak najlepsze egzemplarze znajdziemy o wiele dalej. Wówczas będziemy musieli pojechać do wschodniej dzielnicy Berlina, tam klimat jest całkiem inny niż w dzielnicy zachodniej. Pełno tam szarych, smutnych budynków, one Polakom na pewno przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta obskurna panorama idealnie komponuje się z kolorowymi częściami muru, przykrytego licznymi malunkami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Jednak w czasie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu czy we wschodniej części miasta, dostrzeżemy Berlin z zupełnie innej strony.