,,Ucz się, ucz, ponieważ nauka do potęgi klucz! ” – chyba nie raz słyszałeś to od osób bardziej wprawionych. Jedni mówią, że czas edukacji jest świetny, a inni, że wspominają go jako najgorszy okres w ich życiu. Jak jest rzeczywiście? Nie da się tego stwierdzić, gdyż namacalnie widać, że zdania są różne.

Każdy po zakończeniu szkoły wystawia własną opinię na ten temat. Można zauważyć, że osoby, które aktualnie się uczą często narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą opowiadania mamy, w których tak bardzo szczęśliwie wspomina czasy przebyte w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich nastawienie zaskakiwało. Bywały oczywiście osobliwości.

W tych czasach też są, aczkolwiek zazwyczaj w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest rozumiana przez każdego inaczej. Potrzeba na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją nazywają całe swoje życie. Uzyskują mądrość, którą mogą ulokować w danej dziedzinie, aczkolwiek nie twierdzą, że jest to za sprawką szkoły. Natomiast są osóbki, dla których nauka kojarzy się jedynie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by powiedzieć, że w każdym z tych sformułowań jest trochę racji.

Trzeba pamiętać, że ludziom, którzy edukują się, mają dobre wyniki jest swobodniej w życiu, bo trafić na odpowiednie studia nie jest tak bardzo łatwo. Jeśli ktoś chce profesjonalizować się w kierunku np. medycyny, nauka jest potrzebna, a zdobyta mądrość będzie towarzyszyć przez calutki czas wykonywania swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dopuszczalna. Osoby, które posiadają kłopoty z opanowywaniem wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna przeważa nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do zdobywania wiedzy, gdyż z biegiem czasu docenią te godziny spędzone na uciążliwym powtarzaniu nudnego materiału na egzamin.

Podsumowując: uzyskana wiedza i umiejętności towarzyszą nam ciągle, a przykładem może być czytanie i pisanie. Nauka wydaje dużo kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.